Jak wybrać system Berkey?

Ponieważ filtr wody Berkey® służyć ma przez wiele lat, ważne jest, aby przed zakupem określić istotne przy wyborze modelu kryteria tak, by wybrać system najlepiej spełniający potrzeby przyszłego użytkownika.

Przy wyborze systemu Berkey® najlepiej spełniającego Twoje potrzeby, uwzględnij 4 podane niżej kryteria.

1. Pojemność systemu

Wygodnie jest dobierać wielkość systemu Berkey® w taki sposób, aby pojemność dolnej komory odpowiadała średniemu dziennemu zapotrzebowaniu na wodę spożywczą używaną przez Ciebie i Twoją rodzinę do picia na surowo, parzenia napojów, gotowania zup, kasz, makaronów itp., ewentualnie dla zwierząt domowych. Napełnienie górnej komory systemu Berkey® raz dziennie, na przykład wieczorem, jest rozwiązaniem idealnym i najwygodniejszym. W praktyce zdarzyć się może oczywiście, że gdy kiedyś zechcesz ugotować więcej niż zwykle, lub odwiedzą Cię goście i wykorzystasz przefiltrowaną wodę z dolnej komory wcześniej. To żaden problem - po prostu napełnij górną komorę ponownie, a już niebawem z kranika popłynie woda, jakiej potrzebujesz.

Co do zasady, jeżeli przy wyborze wielkości systemu wahasz się pomiędzy dwoma modelami, a masz możliwość ustawienia również większego z nich w Twojej kuchni, praktyczniej jest wybrać system z komorą o większej pojemności zasobnika. Nie będzie jednak zasadne nabycie systemu o pojemności dolnej komory np. 17 litrów, gdy dzienne zużycie wody pitnej waha się w granicach 5-8 l.

Ponieważ poszczególne systemy Berkey® różnią się od siebie ilością filtrów Black Berkey® możliwą do jednoczesnego zainstalowania (patrz porównanie systemów Berkey®), warto jest również zwrócić uwagę na możliwości ewentualnej, późniejszej rozbudowy, w przypadku gdyby wymagana była większa prędkość filtracji.

 

2. Ilość filtrów głównych

Wszystkie stacjonarne systemy Berkey® w podstawowej konfiguracji oferowane są z kompletem 2 głównych elementów filtrujących Black Berkey®. Większość modeli pozwala na jednoczesne zainstalowanie więcej niż dwóch takich elementów, np. Big Berkey® - max. 4, Imperial Berkey® - max. 6, przy czym ilość zainstalowanych filtrów Black Berkey® nie wpływa w żadnym stopniu na skuteczność filtracji, ma jednak istotne znaczenie dla prędkości filtrowania wody.

Jeżeli możesz potrzebować więcej przefiltrowanej wody w krótkim czasie, lub zużywasz w ciągu jednego dnia 2-3 -krotnie więcej wody, niż pojemność wybranego przez Ciebie systemu Berkey®, jednak ograniczenie miejsca nie pozwala na ustawienie modelu o większych rozmiarach, wybór zestawu z więcej niż 2 filtrami Black Berkey® może okazać się bardzo praktyczny.

 

3. Filtry Antyfluorowe

W zależności od Twojej lokalizacji, a co za tym idzie od stopnia i rodzaju zanieczyszczenia dostępnej tam wody, pomimo szerokiego zakresu działania głównych elementów filtrujących Black Berkey®, mogą okazać się one nie wystarczające, by skutecznie ochronić Cię przez związkami fluoru, coraz powszechniej znajdowanych w wodzie, określanej jako pitna, oraz przed mogącymi występować w wodzie związkami arsenu.

Filtry Berkey PF-2™ Anty-fluor /-arsen, to dodatkowe filtry, wspomagające działanie filtrów głównych w zakresie tylko i wyłącznie związków fluoru i arsenu. Działają one tylko w połączeniu z filtrami głównymi, których długotrwała skuteczność eliminowania tych dwóch rodzajów związków jest ograniczona ze względu na ich wyjątkową specyfikę.

Jeżeli podejrzewasz, lub posiadasz informacje, że woda w Twoim regionie może być skażona którymś z tych silnie toksycznych związków, rozważ również nabycie filtrów dodatkowych Berkey PF-2™, lub wybór systemu Berkey® już rozbudowanego o te filtry.

Ilość filtrów Berkey PF-2™ musi być zawsze równa ilości filtrów głównych Black Berkey®.

 

4. Akcesoria

Dla wszystkich modeli Berkey® ze stali nierdzewnej dostępne są pasujące akcesoria, pozwalające na jeszcze bardziej komfortowe żytkowanie:

  • podstawa ze stali nierdzewnej - przydatna, gdy Berkey® ustawiony będzie wgłębi blatu, a nie na jego krawędzi
  • dodatkowe filtry Berkey PF-2™ - jeżeli woda w Twojej okolicy może zawierać związki fluoru -/lub arsenu
  • zestaw do udrażniania filtrów - pomocny przy inicjacji filtrów, gdy brak dostępu do wody bieżącej
  • wskaźnik poziomu wody - pozwala na komfortową, bezdotykową kontrolę poziomu przefiltrowanej wody w zbiorniku

 

Gotowe! Teraz już wiesz, jak prawidłowo wybrać najodpowiedniejszy dla Ciebie model Berkey®. Jeżeli nadal wahasz się pomiędzy kilkoma modelami - zadzwoń do nas! Doradzimy Ci właściwą wielkość systemu, uwzględniając liczebność Twojej rodziny i preferencje gotowania.