Jak często i w jaki sposób należy pielęgnować system Berkey®?

Pielęgnacja systemu

Podobnie jak każdy sprzęt gospodarstwa domowego czy inne wyposażenie kuchni, filtry Berkey® do prawidłowej i skutecznej pracy, ale również ze względów czysto higienicznych wymagają okresowej pielęgnacji. Fakt, że np. zakupiony czajnik elektryczny posiada 2 lata gwarancji, a służyć może o wiele dłużej nie oznacza, że przez ten okres nie powinien on być myty bądź czyszczony z wytrąconych z wody minerałów (kamienia), czy też osadzających się z czasem wewnątrz i na zewnątrz zanieczyszczeń.

 

Systemy Berkey® nie wymagają częstej pielęgnacji, średnio raz na kwartał powinno się jednak umyć obie komory i wyczyścić elementy filtrujące z zatrzymanych na ich ściankach i wewnątrz drobnych mikro-porów zanieczyszczeń, aby sam system nabrał nowego blasku a elementy filtrujące odzyskały prawidłową drożność.

 

Mycie zbiorników systemu Berkey® nie odbiega wiele od umycia typowego garnka, warto jest jednak użyć do tego celu możliwie miękkiej szmatki, aby uniknąć zarysowań na ich powierzchni i zachować estetykę systemu. Można zastosować tu wodę o dowolnej temperaturze oraz typowe kuchenne detergenty, lub roztwór wody z mydłem. W przypadku osadzenia się w jednej lub obu komorach tzw. kamienia, czyli wytrąconych z wody minerałów, należy postępować jak w przypadku czyszczenia typowego czajnika - użyć roztworu wody z octem lub cytryną. Po umyciu czy też odświeżeniu zbiorników należy opłukać je pod bieżącą wodą aby pozbyć się ewentualnych pozostałości po detergentach.

 

Czyszczenie elementów filtrujących Black Berkey®

Same elementy filtrujące Black Berkey® czyści się również samodzielnie, pod bieżącą - jednak tym razem wyłącznie ZIMNĄ wodą. Podstawowa zasada działania każdego filtra/wkładu czy elementu filtrującego jest z gruntu identyczna jak w typowym kuchennym sitku. Oczywistym dla wszystkich jest, że po użyciu sitka do przecedzenia czy odfiltrowania nie wyrzucamy go do śmieci kupując kolejne, a jedynie czyścimy przy pomocy wody z pozostałych na nim, większych niż średnica oczek sitka substancji (np. miąższu).

 

Skuteczność elementów filtrujących Black Berkey® zachowana zostaje przez cały okres przewidzianej dla nich eksploatacji, jednak osadzające się na nich zanieczyszczenia mogą spowolnić proces filtracji. Podobnie więc jak nie czyszczone, czy nie opróżniane z odcedzonych pozostałości sitko w końcu przestanie przepuszczać nawet rzadkie substancje czy płyny, tak i elementy filtrujące Black Berkey®, w zależności od jakości i stopnia zanieczyszczenia poddawanej filtrowaniu wody, wcześniej czy później zmniejszą swą drożność.

 

Dlatego w zależności od jakości poddawanej filtrowaniu wody, średnio co 3 miesiące powinno się umyć je z zewnątrz i udrożnić. Proces ten jest łatwy i nie zabiera wiele czasu, nie wymaga też fachowej wiedzy czy umiejętności, ani interwencji lub ponoszenia kosztów serwisu czy specjalisty. Po wyjęciu elementów filtrujących z górnej komory systemu należy zwyczajnie umyć je pod bieżącą, ZIMNĄ wodą używając szorstkiej strony czystej, najlepiej nie używanej wcześniej myjki kuchennej bądź ściereczki typu Scotch.

 

Dodatkowo, aby wypłukać zanieczyszczenia zatrzymane wewnątrz elementów filtrujących, należy przytknąć je otworem wylotowym z gwintem do wylewki kranu i pozwolić ZIMNEJ wodzie pod niewielkim ciśnieniem wpłynąć do wewnątrz, aby przez ścianki filtra wypchnąć na zewnątrz zanieczyszczenia, które zostały przez nie zatrzymane w mikro-porach. Czynność ta nie zabiera zazwyczaj więcej niż 30-60 sekund. Po tym zabiegu warto jest raz jeszcze przepłukać elementy filtrujące pod ZIMNĄ wodą z zewnątrz. Odzyskają one znowu drożność i będą w pełni gotowe do dalszej filtracji.

 

Gotowe! Teraz należy tylko umocować elementy filtrujące z powrotem w górnej komorze systemu i pozwolić im dalej skutecznie wykonywać pracę, do której zostały stworzone.. Umieszczone ponownie na swoim miejscu nie będą wymagały ingerencji przez około 3 następne miesiące.

 
 

! Aby w trakcie udrażniania woda kranowa skutecznie mogła wpłynąć pod ciśnieniem do wewnątrz wąskiego otworu wylotowego elementów filtrujących Black Berkey®, w komplecie każdego zestawu znajduje się specjalna uszczelka do udrażniania, którą należy nasunąć na gwint wylotowy podczas tego procesu.